КАПИТАЛОВ ПАЗАР: Държавни дружества - на борсата, ДЦК за граждани
Правителство да лобира в ЕС за дерегулация на финансовите пазари
- Чрез листването на миноритарни дялове на държавни дружества на борсата те могат да наберат капитал, да станат по-прозрачни и в същото време да се привлекат нови инвеститори на пазара. Не виждам нищо лошо АЕЦ "Козлодуй" да бъде листнат на БФБ. "БДЖ - Товарни превози" и БЕХ също. За мен просто няма разумни аргументи против.
- Придвижването на държавните ценни книжа (ДЦК) за граждани с широка и добре обмислена информационна кампания може да генерира реална доходност за инвеститорите на фона ниските лихви по депозитите.
- Много важно е да се съхрани данъчната политика. Да не се пипат данъците, тъй като данъчната система на България е изключително проста и е една от най-добрите в Европа.
- Друга стъпка е "спящите акции". Хиляди българи имат дялове в компании от масовата приватизация, за които не знаят или не се интересуват. Не получават дивидент от тях и не се управляват активно. Тези активи могат да се обединят в един фонд, който да се листне на борсата и да увеличи активността на пазара.
Приватизация на фондовата борса. Въпреки че в момента БФБ има прекрасен мениджмънт, борсата продължава да бъде собственост на Министерството на финансите. Според мен борсата трябва да бъде продадена на международен борсов оператор, който да я управлява по-целенасочено. - Българското правителство да лобира на европейско ниво за дерегулация на финансовите пазари. Дерегулация за публичните компании, инвестиционните посредници, банките и потребителите. Откриването на брокерска сметка от потребителите става все по-бавно. Изискванията към публичните компании стават все повече. Твърде многото регулации спъват процеса и отказват хората да инвестират или бизнесът да се листва на борсата.
- Да се реши проблемът с компенсаторните инструменти. Мисля, че няма държава в еврозоната, която има подобни инструменти на пазара. Могат да се реконструират в държавен дълг или да дадат възможност да се използват за записване на акции при евентуално IPO на държавно дружество на борсата.
Цялата статия можете да откриете тук.